(RE)Instalace Windows XP

Je stále mnoho uživatelů, kteří provozují Windows XP. A nakonec proč ne - jako jednoduchý terminál pro přístup na internet, přečtení emailů, novin a jednoduchých office aplikací to je naprosto dostačující. Microsoft ovšem stále stěžuje jejich použití. To, že nevychází bezpečnostní updaty již ví každý a pro základní práci to za určitých podmínek nemusí nutně vadit. Pokud přeci jen dojde k zásadnímu poškození systému a je nutno jej přeinstalovat, nově (březen 2016) se již nelze jednoduše dostat ani k již vydaným aktualizacím - windowsupdate suše oznámí, že již nepodporuje starší prohlížeče (IE8), ale novější pro windows XP neexistuje. Následující postup je funkční (zatím). Nebudeme se zabývat podrobnostmi, pouze vypíchneme co je nutné pro řešení potíží, které do současné doby neexistovali. Předpokládá se, že jste již někdy něco nainstalovali a víte o čem je řeč.

  • Běžně nainstalujte Windows XP s ovladači vašeho hardwaru
  • Nainstalujte XP SP3
  • Zapněte automatické aktualizace
  • Nainstalujte IE8 x32
  • Nainstalujte KB898461 (důležité - bez tohoto stále nebude dostupný windowsupdate)
  • Můžete doplnit klíč do registru [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady] a do něj hodnotu dword: „Installed“=dword:00000001

No a to by pro zatím mohlo být vše. Samozřejmě si instalované komponenty připravte předem na jiném počítači třeba na usb disk (minimálně budete potřebovat stáhnout XP SP3, IE8 a KB898461). Doplnění klíče posready říká, že se jedná o systém Windows XP Embedded, pro který aktualizace vychází stále (do konce roku 2016). Microsoft upozorňuje, že tyto aktualizace na běžných PC nemusí fungovat dobře. Vysvětlíme proč: Windows embedded je systém určený do zařízení typu bankomat, stroj, apod. Z toho důvodu se mohou aktualizace týkat specifických funcionalit těchto strojů. To je samozřejmě pravda a má to za výsledek ale pouze to, že některé aktualizace se nenainstalují, nebo ohlásí chybu. Nicméně je lepší mít systém aktualizovany a čas od času potvrdit, že instalace aktualizace XY pro komunikaci s čtečkou bankovních karet se nezdařila (například), než nic.

internet\reinstalacexp.txt (4755 views) · Poslední úprava: 2016/03/23 09:59 autor: admin