Rapid prototyping 3D
Výroba filamentů byla ukončena, nadále však nabízíme poradenství a podporu v oblasti zpracování materiálů.


VilemTel v rámci R&D divize nabízí také komplexní služby rapid prototypingu. Přesně dle našeho sloganu od A po Z. Tedy nejen konstrukční nebo tiskové služby, ale nabízíme i ucelenou řadu podpory pro vývojová centra zákazníků. Nosným prvkem divize jsou dodávky speciálních filamentů pro 3D tiskárny s nejrozšířenější technologií FDM (tavení plastové struny). Specializujeme se zejména na automotive a obecný plastikářský průmysl. Dokážeme dodat filamenty prakticky z libovolných termoplastů od největších světových dodavatelů (cca 10000 základních plastů + směsi). Samozřejmostí je také zakázková výroba ze speciálních dodavatelských materiálů (do 320°C melting pointu).

Materiálové inženýrství zejména v petrochemickém průmyslu je velmi komplexní a složitá věda. V současné době je k dispozici více než 10000 běžně uživaných typů plastů. Spolupracujeme proto s předními specialisty v oboru s příslušnými certifikacemi pro nejnáročnější provozy letecké a automotive techniky. Pro obecný prodej se snažíme vždy nabízet materiály středního segmentu, nicméně na objednávku dokážeme dodat prakticky libovolný materiál (např.: cca 10+ typů ABS, 15+ typů HIPS, 100+ typů FLEX 1), apod.). Barevnost materiálů zajišťujeme u výrobce. Z toho důvodu nabízíme pouze velmi kvalitně probarvené plasty, daní je však menší nabízená škála. Typické balení je bigbox cca 3-7kg dle typu boxu a druhu materiálu.

Pro širokou veřejnost nabízíme za absolutně bezkonkurenční ceny přebytky a obecné plasty (HIPS,PA,PP,ABS,…). Z obecných plastů upřednostňujeme nižší teploty tání a nižší tepelnou roztažnost (v tomto pořadí). Balení je nejčastěji metráž nebo bigboxy cca 3-7kg. Nebalíme typické 1kg cívky 2)!

Specifikace materiálů prodávaných veřejnosti

parametry jsou udávány v jistých mezích, jelikož se mohou pohybovat podle aktuálně dostupného subtypu materiálu. Jako jediný výrobce uvádíme i smrštitelnost. Tento parametr vyjadřuje v procentech o kolik se materiál smrští při ochlazeni z teploty meltingpointu na 20°C. U 3D tisku ke smrštení rozměrů výrobku díky technologii pokládání jednotlivých chladnějších vláken dochází v minimální míře, ale tato hodnota vyjadřuje relativní „ochotu“ tištěného výrobku odloupnout se v okrajích od základny a kroutit se během tisku. Proto ji považujeme za důležitou i ve světě 3D tisku.

Mnoho výrobců filamentu si označuje materiály svými dodatky (např. XYZ-T pro „subtyp“ s menší smrštitelností apod.). Chrání si tím přesnou specifikaci materiálu před konkurencí. V tomto ohledu nejsme výjimkou, ale o to více považujeme za důležité uvádění všech relevantních technických údajů. Vzhledem k užší spolupráci s velkými výrobci plastů, disponujeme i vlastním materiálovým vývojem a toto doplňkové značení používáme velmi často - věnujte tedy pozornost technické specifikaci, je to důležité.

PLA : PLA je obecně známý biopolymer. Na trhu je mnoho dodavatelů a tento typ filamentu v nejbližší době z tohoto důvodu vyrábět neplánujeme. Pro úplnost a pro srovnání parametrů jej přesto uvádíme: tryska předehřev 190, tisk 200-220, podložka 60-70, smrštitelnost 0,4-0,6%
PETG : PETG hromadně vyrábět neplánujeme (pro tento materiál není objektivní důvod). Pro úplnost a pro srovnání parametrů jej přesto uvádíme: Technicky je velmi podobný ABS - předehřev trysky 210, tisk 230-250, podložka 80-90, smrštitelnost 0,2-1% (vysoký rozptyl značí velkou závislost na typu a šarži, obecně mírně horší než ABS SHIE).

POM ASHIE : speciální materiál s velmi nízkým kluzným odporem (super tvrdá varianta). Vhodný na ozubené řemenice, ozubená kolečka, písty, kabelové průchodky a příchytky atd. Doporučené teploty: tryska předehřev 190, tisk 205-225, podložka 70-80 (smrštitelnost 0.8-1,2%)
POM PHIE : speciální materiál s velmi nízkým kluzným odporem (tvrdá varianta, aditivace na nižší teploty zpracování). Vhodný na ozubené řemenice, ozubená kolečka, písty, kabelové průchodky a příchytky atd. Doporučené teploty: tryska předehřev 190, tisk 200-220, podložka 70-80 (smrštitelnost 0.7-1,1%)
HIPS : běžně známý obecný konstrukční materiál. Jeden z nejstarších polymerů vůbec. Obecné použití jako ABS, dle typu mírně vyšší teplota tisku ale nízká teplotní smrštitelnost. Obecná charakteristika: tryska předehřev: 190, tisk 210-240, podložka 90-110. (smrštitelnost 0,2-0,8%)
HIPS HIE/SHIE : Viz HIPS, tvrdsi varianty, smrštitelnost 0,3-0,6%
ABS : běžně známý obecný konstrukční materiál. Tento materiál dodáváme pouze ve speciálních cenových akcích, pro profesionální použití doporučujeme ABS SHIE. Doporučené teploty: tryska předehřev 190, tisk 210-230, podložka 90-100 (smrštitelnost 0,7-1,6%)
ABS SHIE : Viz ABS, materiál je však zušlechtěný a modifikovaný pro kvalitní extruzi. Vyznačuje se rovněž zlepšenými mechanickými vlastnostmi zejména tvrdostí a pevností, a roztažností stejnou jako oblíbené PLA (0,4-0,6%)
PC-ABS : odolný směsný konstrukční materiál typický pro automotive průmysl. Vhodný na namáhané součástky, např. táhla, nosníky, držáky apod. Doporučené teploty: tryska předehřev 210, tisk 220-245, podložka 90-100 (smrštitelnost 0,5-0,7%)
PC-ABS HIGF15 : tvrzený odolný směsný konstrukční materiál typický pro automotive průmysl obohacený skelným vláknem (15%). Vhodný na namáhané součástky, např. táhla, nosníky, držáky apod. Doporučené teploty: tryska předehřev 240, tisk 255-275, podložka 90-100 (smrštitelnost 0,3-0,5%) 3)
HDPE : měkký konstrukční materiál typický pro potravinářský průmysl. Vhodný na obaly, pouzdra, pořadače, nárazuvzorné přístrojové krabičky atd. Tvrdostí je na pomezí flexu a tvrdého plastu. Tryska předehřev 180, tisk 200-220, podložka 70-90 (smrštitelnost 1,5-4%). Existuje velké množství variant, proto tak vysoký rozptyl smrštitelnosti. 4)
PP : středně tvrdý až měkčí relativně houževnatý materiál typický pro funkční výrobky v obalovém průmyslu a automotive. Vhodné na krabičky, méně namáhané nosníky, výztuže nárazníků a nárazníky, obecné použití. Dobrá odolnost proti nárazu. Tryska předehřev 190, tisk 210-230, podložka 70-90 (smrštitelnost 0,8-2%) 5)

Další materiály budou přibývat podle zájmu.

Není plast jako plast, to že má stejné značení ještě neznamená, že jde o stejný výrobek! Základní škola plastikáře ZDE.

Poznámky
  • POM je velmi specifický materiál, který může obsahovat i mazadla a za běžných okolností jej nelze přesně extrudovat (extruduje se obvykle pouze ve velkých průměrech pro další obrábění). Běžné je spíše lisování a to zejména převodových ústrojí, ozubených řemenic, pístů, kluzných ložisek, kabelových průchodek a volných příchytek a dalších výrobků, kde docházi k pohybu a vzájemnému tření. Ve spolupráci s několika výrobci jsme vyvinuli speciální extruzní variantu, umožňující přesné extrudování i v malých průměrech. Naše deriváty POM mají základem DuPont Delrin 100 a dále speciální aditiva. I takto upravený materiál nelze běžně přesně extrudovat na malé průměry a tak prochází dalšími termodynamickými, chemickými i mechanickými procesy. Výsledkem je dobře extrudovatelný POM derivát (obsahující více jak 80% POM). Granulát neprodáváme!
  • (A)(P)(S)(H)(I)(E)(…) dodatky za zkratkou polymeru jsou interní kódy označující modifikaci, aditiva nebo variantu původního materiálu. Dostupných modifikací může být velké množství a prakticky každý materiál lze upravit tak, aby byl vhodný pro 3D tisk. Případné speciální aditivace uváděny pod čarou v poznámkách. Částečně prozradíme: E - extrusni speciál (obvykle využití z důvodu nižší smrštitelnosti), USIH - tvrdosti a mechanická odolnost (cim vic těchto pismenek tim tvrdší), AP - aditiva.

Aktuálně skladem v akci pro veřejnost

Z důvodu nízkého zájmu výroba pro veřejnost ukončena. Ze spotřebitelských baleni je k dispozici:

  • PC-ABS HIGF15, 1,75mm, černá, MP 240, 0.3-0.5%, tisk 255-275, bed 90-100, k dispozici baleni 100g, 300g, 400g, 500g (volný návin), 1kg, 2kg (box). Doprodej, cena 1000,- Kč/kg
  • PP E, 1,75mm, černá, MP 190, 0.8-1.6%, tisk 210-230, bed 70-90. K dispozici „zbytková“ balení 200-500g volný návin nebo malá pap cívka. Doprodej, cena 300,-Kč/Kg

—-


Aktuálně je na lince: (NIC - technologická odstávka, připravujeme automatický navíječ velkých bubnů na 3-10kg materiálu) Tento typ materiálu je možno předobjednat a po skončení stávající zakázky bude výroba pokračovat i pro vykrytí veřejných objednávek.

Objednávejte na info@vilemtel.cz, nezapoměňte uvést kontakt, množství a typ produktu o který máte zájem. Při platbě proforma fakturou (převodem předem) poštovné po ČR zdarma. Příplatek za zaslání na dobírku 120,- kč, na Slovensko 200,- Kč (Slovensko bez dobírky). Pro koncové spotřebitele jsou ceny uvedeny včetně DPH.

Disclaimer / Upozornění: při tavení plastů dochází vždy k uvolňování toxických látek, používejte pouze ve větraných prostorách. Se vzrůstající teplotou zpracování vzrůstá i množství uvolňovaných látek.
Více info o toxikologii zplodin např. zde: TOXIKOLOGIE ZPLODIN HOŘENÍ (diplomová práce)

1) Zejména v oblasti 3D tisku zažitý termín FLEX označuje velmi širokou paletu materiálů odborně zvaných elastomery. Ale bohužel i ostatní zažité značení materiálů je velmi zjednodušené: vynalezením polymeru jeho vývoj nekončí, čím je materiál „starší“ tím více existuje druhů a variant. Typickým příkladem budiž polystyren. Označení HIPS je pro celou skupinu tvrdých polystyrenů, je jich k dispozici mnoho desítek, pokud započítáme i různé varianty různých výrobců a každý má mírně odlišné vlastnosti. Pokud jste profesionálními uživateli 3D tisku a používáte HIPS, tak jste si možná všimli, že se parametry filametu liší nejen podle dodavatele ale i podle šarže.
2) Jednak z toho důvodu, že je to výrobně méně efektivní a snažíme se cenu udržet přístupnou široké masové veřejnosti a jednak proto, že nějakou cívku již obvykle každý má a pokud to potřebuje, může si materiál na cívku stočit. Bigbox je praktické balení ze kterého se dá rovnou tisknout. Potíže se vyskutují pouze vyjímečně, typicky při velmi silných nárazech během přepravy.
3) Jedná se o velmi tvrdý materiál. V průměru 1.75 je tedy poněkud křehký - nutno zacházet opatrně. Minimální průměr při převinutí na vlastní cívky činí 150mm! Při tisku je doporučeno aktivní odvětrávání, jelikož jde o blend PC + ABS, tiskové teploty jsou pro složku ABS hraniční a mohou se uvolňovat toxické plyny ve větší míře než u jednosložkových materiálů.
4) Podložka ideálně z HDPE, tento materiál se velmi těžko „chytá“ na jiné.
5) podložka potažená PP páskou - např. „hnědá“ balicí páska
rad\3d.txt (6388 views) · Poslední úprava: 2021/04/26 08:20 (external edit)